Anasayfa » Aktüel Kültür » ‚Bakur‘ belgeselinin yönetmenlerine gıyabında 4,5 yıl

‚Bakur‘ belgeselinin yönetmenlerine gıyabında 4,5 yıl

ARTI GERÇEK- Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’in Bakur belgeseli nedeniyle “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandıkları davada Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Çayan Demirel’e ve Mavioğlu’na gıyablarında 4’er yıl 6’şar ay ceza verdi.

Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi ayrıca Mavioğlu  ve Demirel’e yurtdışı çıkış yasağı da koydu.

Haberei soyal medya hesabından paylaşan Mavioğlu, „Henüz son savunmamızı dahi vermediklerinin altını çizerek, „Batman 2. ACM’de bugün görülen Bakur filmi davasında Çayan Demirel’e ve bana gıyabımızda 4’er yıl 6’şar ay ceza verildi. Ayrıca her ikimize de yurtdışı çıkış yasağı konuldu. Henüz son savunmamızı dahi vermemiştik.“ dedi.

NE OLMUŞTU

2015 yılında, 34. İstanbul Film Festivali’nde eser işletme belgesi olmadığı gerekçesiyle gösterimi engellenen ancak daha sonra birçok kentte gösterimi gerçekleşen Bakur belgeselinin yönetmenlerine Batman Savcılığı tarafından açılan bu davanın yanı sıra Nû Jîn belgeselinin yönetmeni Veysi Altay ve filmin Batman’da Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda gösterilmesini sağlayan eski müdürü Dicle Anter’e de yine Batman Savcılığı tarafından “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Toplu intiharlar toplumda çok büyük bir derdin biriktiğinin işareti

Önce Fatih’te ardından Antalya’da yaşanan toplu intiharlar büyük şaşkınlığa neden oldu. İntiharların kesin nedenleri bilinmemekle birlikte …