Ayşe öğretmen yine hapishaneye konuldu

Üç yıl önce Beyaz Show adlı televizyon programına telefonla bağlanarak “Çocuklar ölmesin” dediği için hapishaneye konulan ve daha sonra tahliye edilen Ayşe Çelik tekrar tutuklandı.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında, bebeği 6 aylıkken hapishaneye giren Ayşe Çelik adına, ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru yapıldı.

AYM tarafından tedbir kararı reddedilirken esasa ilişkin ise bir karar verilmedi. Diyarbakır İnfaz Hakimliği’nin altı aylık erteleme talebini kabul etmesinin ardından tahliye edilen Ayşe öğretmen, erteleme süresinin dolmasının ardından Diyarbakır Adliyesi’ne gitti. Çelik, adliyede işlemlerinin tamamlanmasının ardından tutuklanarak hapishaneye götürüldü.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’a konuşan Ayşe Çelik, 1,5 yaşındaki kızı Deran’ı annesine emanet ettiğini belirterek “Kendimi çok kötü hissediyorum. Bebeğim rahatsız… Cezaevi koşulları onun için uygun değil. Duygularımın tarifi imkânsız. Çok üzgünüm. Yargıya olan inancımı kaybetmedim, yaşadığım bu hukuksuzluğun ortadan kaldırılacağına inanıyorum. Bir anne ile bebeğinin ayrılmasına izin vermeyeceklerini düşünüyorum” dedi.

Sendika.Org

Yazarı EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

HDK ve DBP’den Ezidi Soykırımı açıklaması: 6 yıl geçmesine rağmen sorumlular yargılanmadı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi, Êzidîlere dönük gerçekleşen 74’üncü fermanın 6’ncı yıldönümü …

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share