Armin Laschet‘in Korona ile imtihanı

Daha kısa bir süre önce kamaraların karşısına geçip, politik rakiplerine karşı kazanılmış bir zaferin edasıyla, biraz da sırıtarak ve şımarıkça, Korona salgınını bu kadar abartmaya gerek yoktu, „İsteyen tabi ki tatile gidebilir!“ diyen Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet’in bu sefer başı çok kötü dertte.

Korona tedbirlerini başından beri eleştiren, sermayenin çıkarları doğrultusunda Tedbircilere karşı adeta savaş açan, bir an önce normal hayata dönülmesi için yanına 65 bin Euro’ya profesör tutup istatistik sayıları düşük (Reproduktionzahl (Virüs bulaştırma katsayısı) r= 0,7), dolayısıyla Korona salgınını zararsız gösteren Armin Laschet’in başbakanı olduğu Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde Korona salgını bu sefer hiç görülmemiş düzeyde patlama yaptı. Laschet kamaraların karşısına bir daha çıkarak, en sert tedbirlerin alınacağını, kimsenin, öncelikle salgının bir daha yayılmaya başladığı bir et fabrikasının (Tönnies Fleisch) bulunduğu Gütersloh kasabasını kimsenin terk etmeyeceğini ilan etti.

Bugünkü son haberlere göre Kuzey Ren Vestfalya Eyaletine tatil yasağı getirildi. Avusturya Başbakanı ırkçı Sebastian Kurz Avusturya vatandaşlarını Almanya’nnın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne gitmemeleri konusunda uyardı. Armin Laschet kuyruğu dik tutmaya, enseyi karartmamaya çalışıyor ama nafile, siyasetin maskarası durumuna düştü.

24 Nisan’da yazdığım bir yazıda Laschet ve Lindner gibi siyasetçilerin toplum sağlığını ve siyasi etiği hiçe sayan bu çılgınca duruşlarını eleştirmiş Alman Başbakanı Merkel’in bu konudaki kararlı ve sorumluluk dolu politikasını onlara karşı savunmuştum. Merkel de onların yürüttüğü bu „her şeyi açalım, normal hayata dönelim!“ tartışmasına atfen onların başını çektiği bu tartışmayı „alemcilik“ (Öffnungsdiskussionorgien) olarak tanımlamış ve eleştirmişti. Bu yazımı merak edenler bunu sayfamdan okuyabilirler:

https://www.erkankurukavak.com/post/a%C3%A7-a%C3%A7c%C4%B1lar-ve-merkel-ya-da-ka%C3%A7-%C3%B6l%C3%BCm-makuld%C3%BCr .

Bu yazının üzerinden iki ay geçmiş. Orada değinilen tartışmanın kazananlarının Laschet, Lindner & Co olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Merkel’e bile bu konuda geri adım attırdılar. Merkel Pandemi yönetimini Eyaletlerin yönetimine vermek zorunda kalmıştı.

Kamuoyunu etkileme konusunda, sermaye destekli medyayla boy ölçmek kimin haddine. Adam yanına 65 bin Euro’ya profesör tutmuş, bilimsel araştırma yaptırtmış, son model PR (Kamuoyunu etkileme) çalışması yapmış, baş etmek ne mümkün! Alternatif medyada yer alan eleştirel bakış ise hem Almanya‘da hem de Türkiye’de ilgi görmemiş, demokrat kamuoyundan bile „Abartmışsınız, sizin öngördüğünüz gibi olmadı, korkulacak bir şey yok!“ gibi sesler yükseldi. Türkiye’yi Korona salgınına karşı mücadelede kutlayanlar mı ararsın! Sadece ABD’de 130 bine yakın insan Korona salgınından hayatını kaybettiği halde, muhafazakar, önüne Hristiyan veya Müslüman sıfatı koyan sağ partilerin sayıları çarpıtma, salgının gerçek boyutlarını gizleme ve buna kamuoyuna inandırma konularında gerçekten üzerlerine yok. Kamuoyunu yanıltma konusunda çok iyiler.

Laschet’in başı sadece salgını iyi yönetemediği için dertte değil. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde erken patlayan bu ikinci Korona dalgasına sebep olan başka bir gerçeğin de ortaya çıkışı da Laschet’i çok zor duruma soktu. Bir çok et fabrikasında eş zamanlı ortaya çıkmış Korona salgınında virüsün bulaştığı insanların ezici çoğunluğun Romanya,

Bulgaristan gibi Doğu Avrupa ülkelerinden sözleşmeli iş gücü olarak getirilmiş olmaları ve bunların ucuz iş gücü istihdamı olarak köle emeği karşılığında, ağır iş ve barınma koşulları içerisinde çalıştırıldıkları, ağır çalışma şartlarını kaldıramayanların sadece işine değil, kendilerine tahsis edilen evine de son verilip sokağa terk edildiği de ortaya çıktı bu arada.

Alman çiftçilerinin zenginliğini Devlet sübvansiyonlarının yanı sıra, Ucuz iş gücü cenneti Doğu Avrupa’dan tahsis edilen sözleşmeli, daha çok sezonluk köle emeğine dayandığını az çok zaten bilinirdi ama, Et Endüstrisi gibi devasa bir ekonomi alanının muazzam karlarının bu modern köle emeğine dayandığı, işçilerin iş ve yaşam koşullarının 19. Yüzyıldakini aratmadığı yeni bir skandal olarak çıktı karşımıza şu Korona sürecinde.

Daha bir hafta önce şımarık tavırlarıyla, sırıtkan yüzüyle, Korona’ya karşı alınmış tedbirlerin gevşetilmesinin verdiği bir öz güven patlamasıyla, başbakan adaylığı konusunda CSU’lu Söder’e karşı verdiği sempati savaşını tam kazanmış gibi görünürken, Armin Laschet, yine Korona çıkıverdi karşısına. CSU’lu Söder değil ama Korona bitirecek Armin Laschet’in bu bir türlü tam oluşamayan siyasi kariyerini: Virüs bulaştıma katsayısı iki gün önce bölgede 2,8 idi.

 

Erkan Kurukavak

26.06.20

 

Yazar Erkan Kurukavak

Erkan Kurukavak

Öneri yazı

Lindner, Jessica ve dünyanın aç çocukları

Hür Demokrat Partisi (FDP) genel başkanı Christian Lindner’in ve partisinin liberallik adı aldında sermayenin çıkarlarını …

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share