Ahmet Türk: Yaşananlar kanunsuzluk ve hukuksuzluktan başka bir şey değildir

İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla yerine ikinci kez kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, yaşananları ‚hukuksuzluk‘ olarak değerlendirdi. Türk, „Halkın iradesini tanımıyorlar ve buna da demokrasi diyorlar“ dedi. Eşbaşkan Figen Altındağ ise, „Mardin halkına yapılmış bir gasptır“ sözleriyle kayyım atamasına tepki gösterdi.

DUVAR –  İçişleri Bakanlığı kararıyla ikinci kez Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan Ahmet Türk, kayyım atamasına tepki gösterdi. Türk, “Halkın iradesini tanımıyorlar ve buna da demokrasi diyorlar” dedi.

‘HAKSIZLIĞIN TAVAN YAPTIĞI BİR DÖNEM YAŞIYORUZ’

Dün yayınlanan kararla birlikte Mardin Valisi Mustafa Yaman ikinci kez İçişleri Bakanlığı kararıyla Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atandı. 31 Mart yerel seçimlerinde HDP yüzde 56’lık bir oy oranıyla belediye eşbaşkanı seçilen Ahmet Türk, yeniden kayyım atanmasını ‘akıl ve mantık ile izah edilemez’ olarak yorumladı.

“Bunu izah etmek için mantık, akıl yetmiyor” diyen Türk, “Hukukun olmadığı, haksızlığın tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Halkın iradesini tanımıyorlar ve buna da demokrasi diyorlar. Her şey açık bir şekilde ortada duruyor” dedi.

Türk, ülkedeki siyasetin anti demokratik olduğunun kanıtı olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Siyasetin nasıl yürütüldüğü açık bir şekilde ortada. Yaşananlar kanunsuzluk ve hukuksuzluktan başka bir şey değildir.”

‘MARDİN HALKINA YAPILMIŞ BİR GASP’

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Figen Altındağ ise belediye girişinde açıklama yaptı. Belediye binasına alınmadığını söyleyen Altındağ, “Mardin halkına yapılmış bir gasptır. Mardin halkının iradesinin gaspıdır bugün yaşananlar. Meclis üyesi olarak içeri alınmadım. AKP’li meclis üyeleri içeri araçlarıyla alındı. Bizi araçlarımızın dışında bile içeri almadılar. Bunu bütün Mardin halkının, bütün halkların görmesini ve duymasını istiyorum. Bütün STK’ları, bütün halkı bu dayanışmaya davet ediyorum” dedi. (HABER MERKEZİ/MA)

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Kulaklar Hamburg’da, kalpler Elazığ’da

Hamburg Menekşe Korosunun geleneksel yeni yıl konserinde elde edilen bin 30 avroluk net gelir Elazığ …