ABD’nin tartıştığı ırkçı ihbar: Polise yalan söyleyen kadın işten kovulunca özür diledi

DUVAR – Siyahlara karşı ırkçılığın kökünün kazınamadığı ABD, bir kadının kendisinden köpeğine tasma takmasını isteyen bir siyah erkeği polise “Bir Afrikalı Amerikalı beni tehdit ediyor” diye şikâyet ettiği görüntüleri konuşuyor. New York’ta yaşanan olayın görüntüleri, sosyal medyada yayılınca ülkede yeni bir ırkçılık tartışması başladı.

Olay pazartesi sabahı, New York’taki Central Park’ın kuş gözlemcileri tarafından kullanılan ve tasmasız köpek gezdirmenin yasak olduğu meşhur Ramble bölgesinde yaşandı. Amy Cooper bu bölgede köpeğini tasmasız gezdiriyor, Christian Cooper ise kuş gözlemciliği yapmaya çalışıyordu.

YASAK ALANDA TASMA TAKMAYI REDDETTİ

Köpeklerin kuşları korkuttuğunu, kuşlar için özel olarak dikilen bitkilere zarar verdiğini ve bu nedenle söz konusu yerde tasmasız gezdirilmelerinin yasak olduğunu söyleyen Christian Cooper, Amy Cooper’dan köpeğine tasma takmasını istedi. Ancak Amy Cooper köpek gezdirme alanının kapalı olduğunu söyleyerek bunu reddetti.

‘KÖPEK ÖDÜLLERİNİ BİLEREK YANIMDA TAŞIYORUM’

Christian Cooper da, tutkulu bir kuş gözlemcisi olarak benzer olayları daha önceden yaşadığını ve bu nedenle yanında taşıdığını söylediği köpek ödüllerini çıkardı. Kadına da, “Tamam siz nasıl istiyorsanız öyle yapın. Ben de istediğimi yapacağım ama siz bunu sevmeyeceksiniz” dedi. Cooper sonradan CNN’e yaptığı açıklamada, köpek sahiplerinin tanımadıkları kişiler tarafından ödül verilmesinden rahatsız oldukları için hemen tasma taktıklarını anlattı.

‘AFRİKALI AMERİKALI’ VURGUSUYLA 911’İ ARADI

Amy Cooper ise ödüllere sinirlenerek köpeğine tasma takmaya davrandı; Christian Cooper da işte bu noktada yaşananları videoya çekmeye başladı. Sosyal medyada viral olan görüntülerde, Amy Cooper “Lütfen beni videoya çekmeyin” dediği, Christian Cooper’ın da “Lütfen bana yaklaşmayın” tepkisini gösterdiği duyuluyor. Amy Cooper polisi arayacağını söylüyor, “Bir fotoğraf çekip polisleri arayacağım. Onlara burada, benim hayatımı tehdit eden bir Afrikalı Amerikalı erkek olduğunu söyleyeceğim” diyor.

Christian Cooper “Lütfen onlara ne isterseniz söyleyin derken, 911’i arayan kadın “Burada bir adam var, Afrikalı Amerikalı. Bisiklet kaskı var. Beni kaydediyor ve köpeğimle beni tehdit ediyor” diyor. Sesi tizleşen Amy Cooper, “Lütfen hemen polis yollayın” diye bağırıyor. Video, Christian Cooper’ın “Teşekkür ederim” sözleriyle son buluyor.

ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILDI

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından, Amy Cooper çalıştığı yatırım firması Franklin Templeton tarafından ücretsiz izne çıkarıldı. Firmanın açıklamasında, “Bu meseleleri çok ciddiye alıyoruz ve ırkçılığın hiçbir türünü tasvip etmiyoruz. Olayı araştırma sürecindeyiz ve ilgili çalışanımız ücretsiz izne çıkarıldı” denildi.

‘ÖZÜR DİLİYORUM’

Köpeği de olay sırasında yaşadığı stres nedeniyle bir barınak tarafından alınan Amy Cooper, CNN’e yaptığı açıklamada, “Herkesten özür dilemek istiyorum” dedi. “Sanırım sadece korkmuştum” diyen Cooper, parkın o bölgesinde yalnız olduğu için böyle davrandığını belirtip, “Bunun savunulacak bir yanı yok” diye konuştu. Bütün hayatının altüst olduğunu söyleyen Cooper, “Ben bir ırkçı değilim. O adama herhangi bir şekilde zarar vermek istemedim” deyip, Afrikalı Amerikalıları incitmek istemediğini de ekledi.

NEDEN KAMERAYA ÇEKTİĞİNİ ANLATTI

Yaşanan olay ABD’de beyazların siyahlara karşı durduk yere polisi devreye soktuğu ırkçı olayların yeni bir örneği oalrak gösteriliyor. Christian Cooper ise “Kameraya çektim çünkü olayları belgelemenin önemli olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki, siyah erkeklerin hedef olarak görüldüğü bir çağda yaşıyoruz. Bu kadın bu durumu kendi lehine suistimal edebileceğini düşündü ama ben buna göz yummadım” dedi. Christian Cooper, Amy Cooper’ıın özrünü kabul edip etmediği sorusuna ise “Eğer samimiyse ve köpeğini Ramble’da tasmayla gezdirecekse, o zaman birbirimizle bir sorunumuz yok demektir” yanıtını verdi. (DIŞ HABERLER)

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Direnişin sembolü Hundessa öldürüldü

“Yardımın dışarıdan gelmesini beklemeyin, bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir rüya. Ayağa kalkın, atınızı hazır edin …

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share