ABD başkan adayı Tulsi Gabbard: ‚Erdoğan IŞİD’e yardım eden bir megalomanyak‘

ABD Temsilciler Meclisi’nin Ermeni Soykırımı’nı resmi olarak tanıyan yasa tasarısı ve Türkiye’ye yaptırım tasarısını onaylamasını değerlendiren Gabbard, „Erdoğan yıllardır IŞİD/El Kaide’ye yardım etmekte. Bunu reddetti fakat şimdi açıkça eski IŞİD/El Kaide militanlarını kullanarak aslında kim olduğunu ifşa ediyor: Kendisinin mutlak güç sahibi halife olduğu bir halifelik sistemini kurmak isteyen radikal islamcı bir megalomanyak“ ifadesini kullandı.

Aynı zamanda eski bir asker olan Gabbard, kişisel Twitter hesabından paylaştığı videosunda, „Erdoğan, IŞİD ve El Kaide’li teröristleri kullanarak Suriye Kürtlerini katletti” iddiasını öne sürüyor.

Gabbard ayrıca IŞİD’in Esad hükümetinin devrilmesini zorlamak için dışarıdan finanse edilen ve silahlandırılan bir örgüt olduğu iddiasını da yineliyor.

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Eliot Engel ve komisyonun en kıdemli Cumhuriyetçi üyesi Mike McCaul tarafından ekim ayı ortasında sunulan yaptırım tasarı, bazı Türk liderleri yaptırım listesine alıyor ve Türk ordusunun silah ve finansmana erişimine kısıtlamalar getiriyor.

Tasarı ayrıca Erdoğan’ın ve ailesinin tahmini mal varlığı ile bilinen gelir bilgilerini de talep ediyor.

 

KAYNAK: AHVAL

 

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

“Geçinemiyoruz diyenin maaşını düşürmek sünnettir” diyen Mevlevi şeyhi, naylon faturadan hapis yatmış bir AKP kıymetlisiymiş

Yıllardır AKP’li belediyelerin tahsis ettiği Karabaş-i Veli Tekkesi’ni kendi mülkü gibi kullanıyor. Kâh rüyasında Atatürk’le …